Jak vybrat kuchyňský robot

Nejprve je důležité si uvědomit, jak často vaříte nebo pečete. Může se zdát, že všechny kuchyňské roboty jsou stejné a nabízí vesměs stejné funkce a liší se pouze cenou a barvou, opak je pravdou. Liší se kvalitou zpracování, funkcemi, snadností obsluhy a hlukem.

Jak je napsáno výše - nejprve si uvědomte, jak často vaříte nebo pečete, ale také, k čemu ho budete používat. Pokud si vystačíte se základním šleháním, hnětím a mixováním, můžete si pořídit model se základní výbavou. Bude levnější a bohatě postačí.

Pokud to však s vařením myslíte vážně a chcete i nějaké ty další funkce navíc, sáhněte po multifunkčním kuchyňských robotech nabízejících více funkcí, mezi které může patřit sekání, strouhání, mletí nebo např. odšťavňování.

Materiál

Většina kuchyňských robotů dostupných na trhu je vyrobena v kombinaci plastu a kovu. Čím více kovu na robotu bude, tím větší by měla být jeho robustnost a odolnost. Mezi naše nejlepší celokovové kuchyňské roboty patří model KM 1096 od značky ProfiCook. Pro multifunkční využití můžeme doporučit model KM 3674 od značky Clatronic, který je vyrobený také z kovu kromě mixovací nádoby, která je vyrobena z kombinace odolného platu a skla.

Materiál převodů

Zpravidla platí, že levnější modely jsou vybaveny plastovými převody, což snižuje celkovou životnost robota. Některé naše modely mají plastové převody také, ale vzhledem ke znalosti tohoto rizika jsou vybaveny převody z robustnějších plastů a jejich poruchovost je minimální. Pokud nehledáte kompromis, ale to nejlepší, co lze sehnat, zvolte kuchyňský robot s kovovými převody. V naší nabídce je to již výše zmíněný kuchyňský robot s kovovými převody KM 1096.

Výkon

Výkon může hrát při výběru kuchyňského robota zásadní roli. Zpravidla platí, že postačuje výkon 500 W, ale čím vyšší výkon je, tím bude pracovat lépe a tolik se při práci nenadře. Na druhou stranu jeho spotřeba energie bude menší než u výkonnějších modelů. Nejedná se však o spotřebič, který běží několik hodin denně, proto nárůst účtu za energie bude minimální. Mezi naše slabší modely patří kuchyňské roboty KM 392 a KM 3709. Přesto se však jedná o modely, které mají výkon 1 000 W, což je oproti 500 W značný rozdíl. Pak tu máme druhou stranu, a to tu výkonnější. V současné nabídce máme model KM 1096, který disponuje extra silným motorem o výkonu 1 500 W a dokáže tak zpracovat větší množství surovin najednou.

Objem nádoby

V současné době jsou nejčastěji k vidění roboty s objemem nádoby od 0,3 l do 6,7 l. My však v nabídce máme i kuchyňský robot s objemem nádoby 10 l. Ta se bude hodit, pokud zpracováváte větší množství těsta najednou, v tomto případě až 7,5 kg. Je nám však jasné, že takový objem nepotřebuje každý. Proto máme k dipozici i další modely s různými velikostmi nádoby. Např. kuchyňský robot s 5litrovou nádobou, který byl mimo jiné oceněný v německém testu TESTBild.

Vzhled

V neposlední řadě se Vám Váš nový pomocník musí také líbit, případně ladil s dalšími spotřebiči v kuchyni. V nabídce máme mimo klasických barev také robot v pastelových barvách, který lze kombinovat s dalšími spotřebiči, a to např. s kávovarem, rychlovarnou konvicí, smoothie makerem nebo kuchyňskou váhou.